Milyonlarca insanın beklediği EYT düğümü nihayet çözüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de yaptığı konuşmada, yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin emekli olma hakkına kavuşacağını duyurdu. Erdoğan, "Emekli olma hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin yapılan toplantı sona erdi. Erdoğan, milyonlarca insanın beklediği EYT ile ilgili yapılacak düzenlemede, yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağını açıkladı. Erdoğan, tartışmalara neden olan yaş sınırı konusu hakkında da herhangi bir yaş sınırının uygulanmayacağını belirtti.

Enerjisa Kurban bayramınızı kutlar... Enerjisa Kurban bayramınızı kutlar...

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

EYT düzenlemesinin müjdesi ile huzurunuzdayım. Uzun ve kapsamlı çalışmanın ardından nihai halini almıştır. Çok önemli reformlara imza atmış bir hükümetiz. Kamu bütçesine büyük yük bindiren sistemimizi yönetilebilir hale getirmek için çok uğraştık. 1999 Eylül'ünde yürürlüğe giren düzenlemeye atılan adımları 2008 yılında daha ileriye taşıdık.

Sistemin idamesine zarar vermemek ve ülke ekonomisinin üzerine kaldıramayacağı yükler bindirmemek için uzunca bir süre böyle bir düzenlemeye sıcak bakmadık. Konuyu derinlemesine incelemeden hesabını sağlamca yapmadan herhangi bir taahhüt altına girmek istemedik.

MİLLETİMİZ İÇİN YAPIYOR, MİLLETİMİZE ADIYORUZ

Devlet için büyük bir fedakarlık anlamına gelen bu düzenlemeyle birlikte artık sistemi her türlü tartışmadan arındırarak yerli yerine oturtmuş olacağımıza inanıyorum. Bu düzenlemeyi de milletimiz için yapıyor, milletimize adıyoruz.

Bugün sizlerle paylaşacağımız düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Emekli olma hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Kasım 2019 tarihinde katıldığı toplu açılış töreninde EYT düzenlemesine ilişkin olarak, "Seçimi kaybetsek de yokum" demişti.

"Tutturmuşlar erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Ve bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar maalesef bunun bedelini ödeyecekler ve ödediler.

Neden erken emeklilik? Bırakalım, ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman olsun ve parasını da en güzel şekilde alsın.

Bu hesap, kötü bir hesaptır, şer bir hesaptır, zararlı bir hesaptır. Biz bunu politik hesaplarla yapmayız ve yapmayacağız da.

Arkadaşlarıma söylüyorum: Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin faydası neredeyse ona varım. Milletimin ve ülkemin zararına olan şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum."

Erdoğan, 13 Aralık 2020'de EYT sorununun bu yıl içinde çözüleceğini ifade etmişti.

"Şu anda ilgili bakan arkadaşlarım çalışmaları sürdürüyorlar ve inşallah ay sonuna kadar da bunu karara bağlayacağız ve 2023'e masamızdan bunu kaldırarak inşallah girmiş olacağız. Olay bu"

Editör: Abdullah KARABACAK