Uzman isim gizli sırrı açıkladı. Ayçiçek yağının sahte olup olmadığını anlamanın tüyosu belli oldu. Bu yöntemle çok basit. İşte detaylar...

Sahte yağlar sadece tüketiciyi kandırmakla kalmıyor, aynı zamanda insan sağlığını da tehdit ediyor. Peki, bu hileli yağları nasıl ayırt edebilirsiniz? Dikkat edilmesi gereken unsurlar sayesinde sahte yağları kolayca ayırt edebilirsiniz.

Natürel sızma zeytinyağı, sıkça sahte yağlarla karıştırılmaktadır. Bu sahte yağların içinde rafine zeytinyağı, ayçiçeği, kanola, mısır, fıstık, pamuk, soya yağları bulunmaktadır.

Sahte zeytinyağlarının en yaygın tağşişlerinden biri, natürel sızma zeytinyağının daha ucuz yağlarla karıştırılmasıdır. Bu işlem, sahte yağın yüksek fiyatını düşürmeye ve daha fazla kar elde etmeye yöneliktir.

Gazetecinin eşinden taburcu olurken doktoruna çiçekli teşekkür Gazetecinin eşinden taburcu olurken doktoruna çiçekli teşekkür

Aynı şekilde ayçiçek yağı da daha ucuz ve düşük kaliteli kanola, mısır, fıstık, pamuk, soya yağları ile tağşiş yapılır. Özellikle soya ve fındık gibi alerjen gıdaların yağının eklenmesi ve etiketlerde bunun belirtilmemesi, alerjisi olan insanlar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ayrıca daha önce kullanılmış ve geri dönüştürülmüş kızartmalık yağların ayçiçeği gibi diğer yağlarla karıştırılarak tekrar piyasaya sürüldüğü bilinmektedir. Genellikle pahalı ve biyoyararlılık açısından daha değerli olan yağlara daha ucuz ve düşük kaliteli yağlar eklenir. Sonuç olarak ürün kalitesi düşer, saflık kaybolur ve tüketici sağlığı riske atılır.

NASIL AYIRT EDİLİR?

Gerçek ayçiçek yağını ayırt etmek için bazı ipuçları vardır. İşte gerçek ayçiçek yağını tanımanıza yardımcı olacak faktörler.

Koku: Gerçek ayçiçek yağı kokusuz veya çok hafif bir tada sahiptir. Herhangi bir aşırı kokulu yağ, potansiyel olarak sahte veya karıştırılmış olabilir.

Renk: Gerçek ayçiçek yağı genellikle oldukça açık renkte bir açık sarıya sahiptir. Renksiz veya neredeyse renksiz bir görünüme sahiptir. Sahte yağlar genellikle daha koyu bir renge sahiptir.

Tutulma: Ayçiçek yağını bir cam bardakta tutarsanız, gerçek ayçiçek yağı genellikle oldukça berrak olacaktır. Bulanık veya tortulu bir görünüm, sahte yağı işaret edebilir.