Zonguldak'tan deprem bölgesine giden maden işçileri, kömür kazarken tavan göçüğünü engellemek amacıyla kurulan "domuzdamı" tahkimatını bu kez Adıyaman'daki enkazı kaldırmak için kullandı.  İşçiler, depremin 90. saatinde 8 metre tünel açarak ulaştıkları 17 yaşındaki Gülsüm Yerlikaya'yı enkazın altından kurtarmayı başardı.

Meteoroloji'den 45 il için sarı uyarı! Çok kuvvetli olacak Meteoroloji'den 45 il için sarı uyarı! Çok kuvvetli olacak

Adıyaman'da enkaz altında kalan 17 yaşındaki Gülsüm Yerlikaya, Zonguldak'tan gelen madencilerin kömür kazarken göçüğü engelleyen "domuzdamı" tahkimatı sayesinde kurtarıldı.

GÖLCÜK DEPREMİNDE DE HAYAT KURTARMIŞ!

1999 depremlerinde de 100'ü aşkın depremzedeyi sağ çıkartmayı başaran maden işçileri, "domuzdamı" tahkimatlarını bu kez maden ocağında değil bina enkazlarında kurdu. Ekip başı Sinan Durdu önderliğindeki TTK Karadon Müessesesi ekibi, bir binanın bodrum katından ses gelmesi üzerine enkaza yöneldi. Güney Koreli arama kurtarma ekiplerinin riskli bulması nedeniyle girmediği enkaza maden işçileri girdi. Ekip domuzdamı yöntemiyle enkaz açtı. Yapılan çalışmayla 90 saatin sonunda 17 yaşındaki Gülsüm Yerlikaya, 7 katlı Bereket Apartmanı'nın enkazdan sağ olarak çıkarıldı. İşçilerin çabası büyük bir sevinçle karşılandı.