Milli Eğitim Bakanlığı’nca başlatılan ‘’Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz’’ projesi kapsamında Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitimi Merkezleri kursiyerlerin oluşturduğu Türk Müziği Korosu’nun devam eden konserleri izleyicileri adeta büyülüyor.

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, yazılı basın açıklamasında, şunlar kaydedildi:

‘’Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Fatih Halk Eğitimi Merkezi, ‘Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz’ kursiyerlerinden oluşan Türk Müziği Korosu’nun, Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde verdiği Türk Müziği Konseri yoğun ilgi gördü.

Konsere katılan seyirciler bazen duygu dolu, bazen neşe dolu anlar yaşadı. Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen konserde sahne alan Fatih Halk Eğitimi Merkezi kursiyerleri dinleyenleri adeta büyüledi.

‘15 BİN KİŞİLİK DEV KORO İLE GERÇEKLEŞECEK STADYUM KONSERİNE DE KATILIM SAĞLAYACAĞIZ’

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, yaptığı konuşmada, ‘Türk müziğinin gelecek nesillere aktarılması, ülkemizin her yerinde yaşatılması ve sevdirilmesi amacıyla hayata geçirilen ‘Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz’ projesi kapsamında 81 ildeki halk eğitim merkezlerinde konservatuvar mezunu öğreticiler yönetiminde Türk müziği koroları kuruldu. İlimizde de 8 halk eğitimi merkezimizde bu koroları kurduk.

Halk eğitimi merkezlerimizde tamamen ücretsiz yürütülen bu çalışmalarda, kursiyerlerimiz koro halinde şarkı söylemenin ve müzikle yakınlaşmanın mutluluğunu yaşadılar. Ses güzelliği ya da özel yeteneğin aranmadığı bu  korolarımıza 15 yaşın üzerinde herkes katılabildi. Konserlerimiz bu ay içerisinde başladı.

Konservatuar mezunu şeflerin yönetiminde kurulan koro kurslarında, Türk müziğinin seçkin eserleri öğretiliyor. Oluşturulan Türk müziği korolarında rast, muhayyerkürdi, hicaz, kürdilihicazkar, hüseyni, suzinak, muhayyer, uşşak ve segah makamlarında 100 eser içerisinden seçilen şarkılar seslendiriliyor.

Türk Sanat Müziği’nin eşsiz nağmelerini sanatseverlerle buluşturduğumuz bu  konserlerimizle; Türk Sanat Müziği kültürümüzü gelecek nesillerimize aktarıyoruz. Türk müziğimizin yaygınlaşması, her kesimden insanımıza ulaşması için bu konserlerimiz ve kurslarımız devam edecek.

Proje kapsamında oluşturulan korolarımız, ocak ayı içinde ilk konserini kendi ilçelerinde vermeye devam ediyorlar. İl genelindeki en başarılı koromuz, 16 Şubat’ta Bartın ilimizde bir konser gerçekleştirecek.

Milli Eğitim Bakanlığımız, ‘Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz’ projesi kapsamında 15 bin kişilik dev koro ile gerçekleşecek stadyum konserine de katılım sağlayacağız.

‘Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz’ Türk müziği korolarının gerçekleşmesine katkı sunan tüm kursiyerlerimize, emeği geçen müzik öğretmenlerimize, görev alan enstrüman ekiplerimize, Türk müziğini siz sanatseverlerle buluşturduğumuz bu gecede davetimize katılarak kursiyerlerimizi ve bizleri onurlandıran siz konuklarımıza çok teşekkür ediyorum.

Türk müziği kültürümüzün yaygınlaşması için böyle anlamlı bir projeyi hayata geçiren Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sayın Mahmut Özer’e, tüm eğitim ailemiz adına şükranlarımızı sunuyoruz’ dedi.’’

13ba0e0a-851a-469e-9b92-8e67ac6f5a59

c44d6bd4-2e70-4a25-812d-82cc9b407382

6c413d38-8573-4dbe-9b54-2fb7ff78eba4

Şehrin Suskunları, okuyucusuyla buluştu Şehrin Suskunları, okuyucusuyla buluştu

65ebf1a6-b356-4bae-82a7-8915a92cca16

HABER: ORHAN AKYÜZ