Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü tüm dünyaya yayılmaya devam ederken Nijerya'dan ilk yasak geldi. Tarım Bakanı Muhammed Ebubekir, virüsün yayılmasına karşı önlem alarak vahşi hayvan eti satışının yasaklandığını açıkladı.

Maymun çiçeği virüsü tüm dünyayı alarma geçirdi. Giderek yayılan virüs nedeniyle Nijerya, ülkede vahşi hayvan eti satışını yasakladı. Tarım Bakanı Muhammed Ebubekir, vahşi hayvan avcıları ve tacirlerine iş durdurma talimatı yolladı.

Şimdiye kadar 21 vakanın görüldüğü ülkede, virüs nedeniyle ilk ölüm mayıs sonunda görüldü.

Ülke genelinde fare, antilop, vahşi domuz, yılan ve şempanze gibi hayvanların etlerinin satıldığı çok sayıda pazar bulunuyor. Virüsün vahşi hayvan eti tüketilmesiyle bulaştığına dair kanıt olmasa da kararın önlem amacı taşıdığı belirtiliyor.

1392 ŞÜPHELİ, 44 DOĞRULANMIŞ VAKA BİLDİRİLDİ

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Liberya, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti ile Sierra Leone'de bu yıl 1392 şüpheli ve 44 doğrulanmış maymun çiçeği vakası bildirildi.

İlk Türk astronotun uzaydaki ilk sözü: İstikbal göklerdedir İlk Türk astronotun uzaydaki ilk sözü: İstikbal göklerdedir

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Editör: Abdullah KARABACAK