Musul'daki bir düğün salonunda havai fişekler nedeniyle meydana gelen yangın faciasının ardından İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Adem Sönmez düğün salonlarında yanıcı ve parlayıcı maddeleri kullanmama kararı aldıklarını açıkladı. Bu maddelerin kapalı mekanlarda kullanılmasının can ve mal güvenliğini tehlikeye attığını belirten Sönmez, alınan yasak karının yüzde 90 oranında uygulandığını söyledi. Yasak 22 ilde uygulanmaya başlandı.

TGF'den gazetecileri hedef alan İsrail'e kınama... TGF'den gazetecileri hedef alan İsrail'e kınama...

Irak'ın Musul kentinde 26 Eylül akşamı bir düğün salonunda çıkan yangında 100'den fazla kişi hayatını kaybetti yaklaşık 500 kişi yaralandı. Yangının havai fişeklerden kaynaklandığı öğrenilirken ülke genelinde 3 günlük yas ilan edildi.

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmeleri Esnaf Odası (İSTDO) Başkanı Adem Sönmez Irak'taki yangını hatırlatarak, düğün ve davet salonlarındaki etkinliklerde can güvenliği gerekçesiyle yanıcı ve parlayıcı maddeleri kullanmama kararı aldıklarını açıkladı.

'PARLAYICI MADDE KULLANIMI YASAKLANMIŞTIR'

Oluşturdukları tehlike nedeniyle düğünlerde ve kınalarda kullanılan volkanların, köpüklerin ve mumların "yasaklanmasını" üyelerinden talep ettiklerini anlatan Sönmez, "Aldığımız karar doğrultusunda özellikle kapalı alanlardaki etkinlikler esnasında kullanılan volkan, mum, köpük, maytap, baloncuk kullanılması yasaklanmıştır." dedi.

Sönmez, yanıcı ve parlayıcı maddelerinin kapalı mekanlarda kullanılmasının sağlığa zararlı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Özellikle yanıcı maddeler zararlı gazlar çıkartıyor. Kapalı mekanda bebek ve yaşlı insanlar bu nedenle nefes darlığı yaşayabiliyor. Ayrıca misafirlerimiz ve kendi personelimizin can güvenliği böyle etkinliklerde söz konusu olabiliyor. Bu nedenle Irak'taki olayın ardından Oda olarak tedbir için böyle bir karar aldık. Çünkü huzurun bozulmaması ve can güvenliğinin sağlanması önemlidir. Can güvenliği açısından bunun elzem olduğunu düşünerek yasaklama kararını aldık. Etkinliklerde yerde kullanılan volkanların yerine sis makileri, mumların yerine ise tealight mum kullanıyoruz"

113 kişinin öldüğü düğün faciasını damat anlattı: Eşim artık konuşamıyor, bizim içimiz öldü  113 kişinin öldüğü düğün faciasını damat anlattı: Eşim artık konuşamıyor, bizim içimiz öldü

'22 İLDE UYGULAMAYA BAŞLADIK'

Meslek odası olarak alınan karara İstanbul'daki düğün salonlarının uyduğunu vurgulayan Sönmez, etkinlik sahiplerinin buna karşı duyarlı olduğunu dile getirdi.

Sönmez, "Almış olduğumuz yasak yüzde 90 oranında uygulanıyor. Bu karar diğer illerimiz için örnek teşkil ediyor. Tüm Düğün Salonları Etkinlik ve Organizasyon İşletmecileri Federasyonu olarak 22 ilde bu uygulamaya başladık." ifadelerini kullandı.