Emeğin başkenti kömür kent Zonguldak’taki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) yüz yüze işçi alımlarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü binası önünde işsizlerin oluşturdukları metrelerce uzunluğundaki devasa kuyruk görüntüleri mazide kalarak tarih oldu. 

TTK’nın müessese müdürlüklerinden Zonguldak’taki Kozlu, Karadon, Üzülmez ve Armutçuk ile Bartın’ın Amasra’daki maden ocaklarında istihdam edilmek üzere 25 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayan başvurular, 29 Eylül 2023 Cuma günü (bugün) saat 23:59’da sona eriyor.

DEVASA KUYRUKLAR MAZİDE KALDI

Bakanlığın 22 yıllık yatırımlarını anlattı Bakanlığın 22 yıllık yatırımlarını anlattı

Geçmiş yıllarda TTK’ya işçi alımlarında sabah başlayacak başvurular öncesi vatandaşlar gece saatlerinde yanlarında getirdikleri yiyecekleri ve battaniyeleriyle İŞKUR binası önünde metrelerce uzun kuyruklar oluştururlarken bazıları da uyuyordu, zaman zaman da yaşanan gerginliklere büyümeden güvenlik güçleri müdahale ediyorlardı.
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nün, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının İşçi İstihdamı Hakkındaki 2021/2 genelgesi doğrultusunda, TTK’ya işçi alımıyla ilgili 25-29 Eylül tarihlerini kapsayan 5 günlük süreçte vatandaşların İŞKUR müdürlüklerine gelerek başvuru sırası beklemesine gerek kalmadan müracaatlarını ALO 170 Çağrı Merkezi, İŞKUR internet şubesi (esube.iskur.gov.tr) ve İŞKUR Mobil Uygulama ve e-devlet üzerinden yapıyorlar.
Öte yandan İŞKUR Zonguldak İl Müdürlüğü binasının giriş kapısına da İŞKUR’dan başvuru alınmayacağı, nerelere müracaat edilmesi gerektiği yönünde yazı asıldığı görüldü.

BAŞVURU YAŞI

25 Eylül 1992 ile 29 Eylül 2005 tarihleri arasında doğanlar madencilik başvurusunu yapabiliyorlar.
Bu arada 18 yaşını tamamlamış, 32 yaşından da gün almamış vatandaşlarımız 29 Eylül Cuma günü 23.59’a kadar başvurularını sistem üzerinden yapabilmektedirler.

ZONGULDAK, BARTIN VE KARABÜK’TEN KAÇ MADENCİ ALINACAK

Başvurular tamamlandığında oluşacak aday listesinden Zonguldak’a 1500 asil ve 750 yedek aday, Bartın’a 400 asil ve 200 yedek aday, Karabük’e de 100 asil ve 50 yedek aday yazılı ve sözlü sınav yapılmaksızın noter kurası ile belirlenecek. Noter kurası sonucu asil olarak belirlenen adaylardan başvuru şartlarını taşımayan, istenen belgeleri süresi içerisinde mazeretsiz teslim etmeyen, TTK Beden Gücü Yönergesine göre istenecek sağlık muayenesine göre ‘’Yeraltı Pano Ayak Üretim İşçiliği sanatında çalışır’’ raporu alamayan, yetkili birimlerce yapılacak  arşiv araştırmasına göre işe girmesine engel bir suçu olanlar ile işi bırakanların yerine yedek listenin ilk sırasındaki kişiden başlamak üzere işe davet yapılacak.

KURAYLA İŞE ALIM TARİHLERİ

TTK’ya işçi alımında adaylar kura çekimiyle 13 Ekim 2023 Cuma günü Saat 14:00’de Zonguldak Site Spor Salonu'nda belirlenecek, Bartın ve Karabük’te ise 20 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek.

MİLLETVEKİLİ MUAMMER AVCI’NIN DEĞERLENDİRMESİ

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, gazeteci Orhan Akyüz’e yaptığı açıklamada, TTK’nın nitelikli personel açığının kapatılmasını teminen 2 bin pano ayak üretim işçisi istihdam edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.

‘’TTK’YA İŞÇİ ALIMLARININ ADİL OLMASI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR’’

Milletvekili Avcı, şöyle konuştu:
‘’Hatırlayacağınız gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu yılın Nisan ayında Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi ‘Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni’nde yaptığı konuşmada, TTK’ya 2 bin işçi alınacağı müjdesini vermişti. 
Kuruma işe alımlarının adil olması kırmızı çizgimizdir, yani olmazsa olmazımızdır, titizlikle hassasiyet gösteriyoruz. Hiçbir şaibeye mahal vermeden işe alımlarını adım adım takip edeceğimizin bilinmesini istiyorum. Şu bilinmelidir ki hakkaniyetli işe alım kurası çekimi yapılacaktır. Başvuranların gönülleri rahat ve ferah olsun. TTK’ya 2 bin işçi alımında, hak edenin hakkını kimseye yedirmeyeceğiz, kayırmacılığa müsamaha gösterilmesi kesinlikle söz konusu olamaz. Kurada adı çıkanlara yeni işleri analarının ak sütü gibi helal olsun, kazasız ekmek paralarını kazanmalarını kalben diliyorum. 
Madenci kardeşlerimizin ülkemiz ekonomisine katma değer katkıları takdire şayandır, iyiki varlar.’’
Milletvekili Avcı, geçmişte TTK’ya işçi alımlarında başvuru yapacakların İŞKUR önünde oluşturdukları uzun kuyruklarda zaman zaman zor anlar yaşadıklarına şahit olunduğunu, ancak hükümetlerinin aldığı doğru kararla kuruma işçi alımıyla ilgili başvuru sırası beklenilmesine gerek kalmadan vatandaşların müracaatlarını ALO 170 Çağrı Merkezi, İŞKUR internet şubesi (esube.iskur.gov.tr) ve İŞKUR Mobil Uygulama ve e-devlet üzerinden yapmalarının sevindirici olduğunu kaydetti.

HABER: ORHAN AKYÜZ

IMG-20230929-WA0006

IMG-20230929-WA0003

IMG-20230929-WA0002

IMG-20230929-WA0001

IMG-20230929-WA0000