Hükümet tarafından dar gelirli vatandaşlara yönelik atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. İcra ve haciz sorununu çözmek için atılan yeni pakette ailelerin birden fazla icra dosyası kapsam dahilinde kapatılacak. Gelecek olan düzenleme toplam 9 milyon dosyayı kapsayacak. İşte detaylar...

Uzun süredir üstünde çalışılan dar gelirlere yönelik destek paketinde sona gelinmiş durumda. Gelecek olan yeni paket ile ailelerin birden fazla icra dosyası kapsam dahilinde olabilecek. Düzenleme toplam 9 milyon dosyayı kapsayacak. Bu da 30 milyar lira tutarındaki borçlarının tasfiye edilmesi anlamına gelmekte.

BİRDEN FAZLA DOSYA PAKETE DAHİL EDİLDİ

Uzun süredir üstünde çalışılan dar gelirlere yönelik paketin ayrıntıları netleşti. Kabinede de değerlendirilen icra ve haciz sorunlarını çözecek pakete ilişkin detaylarda ailelerin birden fazla icra dosyası kapsam dahilinde olabileceği öğrenildi.

9 MİLYON DOSYAYI KAPSAYACAK

Gelecek olan düzenleme toplam 9 milyon dosyayı kapsayacak. 15 Ağustos 2022 tarihine kadar icra işlemi olan dosyalar kapsamda olacak.

Gazetecilerden komşudaki bilim yuvasına ziyaret... Gazetecilerden komşudaki bilim yuvasına ziyaret...

BORÇLAR İCRADAN DÜŞECEK

Bu düzenleme ile 2 bin liraya kadar olan borçlar icradan düşmüş olacak. Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının bir ay süresince teknik çalışmasını yürüttüğü yeni icra düzenlemesinin yasalaşmasıyla 2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan icra dosyaları tasfiye edilecek.

DÜZENLEME NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Kanun değişikliği çalışmalarına Adalet Bakanlığınca başlandı, düzenlemenin yeni yasama döneminin 1 Ekim'de başlamasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.