Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde maden işçisine toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ve promosyon konusunda bilgilendirmede bulundu.

GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, 5 Ocak 2023 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesinde çalışan maden işçilerini ziyaret etti. GMİS Üzülmez Şube Başkanı Sefer Karakabak ile şube yöneticilerinin eşlik ettiği Demir, toplu iş sözleşmesi ve promosyonlar ile işçi açıkları konusunda çalışmaları hakkında maden işçisine bilgilendirmede bulundu.

‘MADEN İŞÇİSİNİN HER ZAMAN EMRİNDE OLACAĞIZ’

TTK’dan havalı taşıma ihalesi! TTK’dan havalı taşıma ihalesi!

Üzülmez Kuyu başında madencilere hitaben konuşan Demir, 1 Ocak itibariyle yeni dönem toplu iş sözleşme sürecine girdiklerini söyledi. 2023 yılında tüm maden işçileri için kazasız belasız bir üretim yılı dilediğini ifade eden Demir, “Bu yıl itibariyle toplu sözleşme sürecine girdik. Bu süreci anlatmak için buradayız. Merak ettiğiniz konuları burada anlatacağız. Sorularınıza cevap vereceğiz. Bizler sizleri bilgilendirmek zorundayız. GMİS burada. Ben buradayım. Geldiğim günden beri ayağınıza taş değmesin diye elimden geleni yapmaya çalışan bir kardeşinizim. Her zaman şunu dedim. Biz maden işçisinin her zaman emrinde olacağız. Birçok sorunumuz var. İşçi açıkları, lavuar ve üretim konusunda sorunlarımız var. Bizim gücümüz birliğimizden beraberliğimizden gelir. Biz dik durdukça haklarımızı alırız. Başlayan toplu iş sözleşmesi sürecinde sizlerin ve bizlerin istediği talepler için en iyi şekilde mücadele edeceğimizi havzadaki tüm maden işçilerimiz bilsin.” dedi.

‘PROMOSYONU 18 OCAK’TA BEKLİYORUZ’

Promosyonlar konusunda çalışmaların devam ettiğini ifade eden Demir, “GMİS bu zamana kadar gözlemci olmasına rağmen bu işin göbeğine düştük. Bizler yine de sizlerin haklı taleplerin gerçekleşmesi için elimizden geleni yapıyoruz. 18 Ocak’ta promosyon ihalesi olacak. Artık promosyonu ayın 18’inde bekliyoruz.” diye konuştu.

GMİS Toplu Sözleşme Uzmanı Mustafa Sait Cinbir de toplu iş sözleşmesi süreci konusunda maden işçisine bilgilendirmede bulunarak sorularını cevaplandırdı.

Üzülmez-5-1