ÇELİKEL’DE ÇAY ŞÖLENİ VE ŞAİR BEHÇET GÖNÜL (NECATİGİL)…

Hastane yolunda çivi tuzağı… Hastane yolunda çivi tuzağı…

Şair Behçet Necatigil'in yaklaşık iki yıl görev yaptığı Mehmet Çelikel Lisesi’nin Zonguldak'ın eğitim tarihinde önemli bir yeri vardır. Ekim 1938’de eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan okul, 1960’lı yıllara kadar Zonguldak, Çaycuma, Devrek, Ereğli ve Bartın civarındaki tek lise olarak hizmet vermiştir.

Dönemin gazetelerinden öğrendiğimize göre şehre gelen devlet erkânı bu liseyi mutlaka ziyaret etmekte ve eğitim öğretim faaliyetleri hakkında bilgi almaktadır. Okulun kuruluş yıldönümü "Kültür Bayramı" adı altında çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu merasimlere şehrin ileri gelen devlet adamları iştirak etmektedir.

Zonguldak gazetesinin 22 Haziran 1942 tarihli 657. nüshasında yine Çelikel Lisesi'yle ilgili bir haber yer almaktadır.
"Lisede Nurlu Bir Gün” başlığı ile takdim edilen haberde, 20 Haziran Cumartesi saat 17:00’da lisenin 1941-1942 mezunları tarafından bir çay şöleni verildiği, törende vali, komutanlar, öğretmenler ve mezunların hazır bulunduğu belirtilmiştir. Aynı haberde bu toplantıda lisenin müdürü Ömer Faruk Verimer ve lisenin kurucusu Mehmet Çelikel'in davetlilere “yürekleri coşturan” konuşmalar yaptığı ifade edilir.

Haberin en mühim olan tarafı, bu toplantıda lisenin edebiyat öğretmeni Behçet Gönü’lün (Necatigil)
"davetlileri öğretmen ve öğrencileri ayrı ayrı zarif nüktelerle okşayan ve şurup lezzetiyle gönüllere akan” bir kaside okumasıdır. 

Bu kaside yer darlığı gerekçesiyle duyurumun yapıldığı sayıya konmamış fakat bir hafta sonra çıkan 30 Haziran 1942 tarihli 658. nüshada kasidenin davetlilerle ilgili olan kısmı kısa bir notla yayınlanmıştır. 
Bahsi geçen tarihli gazetede not aşağıdaki gibidir:
"Behçet Necatigil biyografisiyle ile ilgili tartışma konularından birisi, onun soyadının nasıl aldığıdır. İlk soyadı ‘Gönül’dür. Babanın adı olan "Necati soyadını soyadı kanunundan hemen sonra kullanmış ve yayınlanan ilk şiirlerinin altında "Behçet Necati’ imzası görülmüştür. Sonraları "Necati soy ismine bir "gil" ekleyip "Necatigil olmuştur.  10.11.1955 tarihli arkadaşı Horst Wilfrid Brands’a yazdığı bir mektupta soyadı değişikliğiyle ilgili şunları söyler. "Nüfus kütüğümdeki Gönül soyadımı değiştirip yerine Necatigil soyadını aldım, bundan sonra göndereceklerinizi bu isme gönderiniz…

Yüksel Yıldırım-13 Aralık 2023
Kaynak: İsmail Alper Kumsar-Temmuz Dergisi-2016

Editör: Abdullah KARABACAK