Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Zonguldak Milletvekili A.Adayı Varol Demirköse, Zonguldak’ta yaşanan çarpık kentleşmeye karşı TBMM İdari Amiri ve MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal ile beraber meclise önerge sundu.

Zonguldak'ın tamamında çarpık kentleşme olduğunu ileri süren Zonguldak Milletvekili A.Adayı Varol Demirköse, ”Zonguldak, 1. ve 2. derece deprem riski bölgesidir. Aynı zamanda Zonguldak geniş havzalı bir maden kentidir.Bu durumlara göre tedbir alınması gerekmektedir. Zonguldak’ın tamamında çarpık yapılaşma söz konusudur.Zonguldak’ta kentsel dönüşüm, az katlı binaları yıkıp çok katlı binalar olarak adeta ranta dönüşüm olarak uygulanmaktadır." ifadesini kullandı.

Ankara MHP Milletvekili ve TBMM idari Amiri Erkan Haberal ile geçen sene TBMM’ye önerge hazırlayarak teslim ettiklerini hatırlatan Demirköse, şunları söyledi:

Posbıyık: "Aşkım Ereğli'ye teşekkürler" Posbıyık: "Aşkım Ereğli'ye teşekkürler"

”Zonguldak, 1. ve 2. derece deprem riski bölgesidir. Aynı zamanda Zonguldak geniş havzalı bir maden kentidir.Bu durumlara göre tedbir alınması gerekmektedir.Zonguldak’ın tamamında çarpık yapılaşma söz konusudur.Zonguldak’ta kentsel dönüşüm, az katlı binaları yıkıp çok katlı binalar olarak adeta ranta dönüşüm olarak uygulanmaktadır.

Şehir ve İlçe Merkezleri, yerleşim alanları yüksek katlı binalarla boğulmaktadır.

Binaların ve yapıların denetimleri yeterli değildir.Bu konularda defalarca uyarılar yapmamıza, her ortamda gündeme getirmemize rağmen tedbir amaçlı hiçbir çalışma yapılmamış, deprem riski ve maden havzası özelliği dikkate alınmadan Zonguldak’ta çarpık kentleşme hızla devam etmiştir.

TBMM İdare Amirimiz ve Ankara milletvekilimiz Sayın Erkan HABERAL, Zonguldak’taki çarpık kentleşme konusunu 15.03.2022 tarihinde verdiği araştırma önergesi ile TBMM gündemine taşımıştır.Bu konu, Zonguldak için hayati önem taşımaktadır.Zonguldak’ta bütün yetkililer, yerel yönetimler ve vatandaşlarımız bu konu üzerinde sorumluluk bilinci ile hassasiyet göstermeli, Ülkemiz genelinde yaşadığımız deprem felaketlerinden ders alınmalıdır.

Zonguldak’ın tamamında mutlaka tedbir alınmalı, çarpık ve düzensiz yapılaşmanın önüne geçilmelidir.

Kentsel dönüşüm az katlı binaları yıkıp çok katlı binalar olarak, adeta ranta dönüşüm olarak uygulanmamalıdır.

Şehir merkezleri yayılmalıdır, buda kamu binalarının şehir merkezleri dışına taşınmasıyla başlamalıdır."

6a3d3b1c-1d79-47da-84dd-4656c111d1ca

fc80a157-de13-42dc-b7e8-980ce74a39fe