Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt’un girişimleriyle belediye bünyesinde “Devrek Halk Oyunları” ekibinin oluşturulması süreci başladı.
     Belediye Başkanı Çetin Bozkurt’un, Devrek yöresine özgü halk oyunlarının kalıcılığının sağlanması, gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla oluşturulacak halkoyunları ekibi için bugün üçüncü çalışma toplantısı yapıldı.
     Devrek Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü, derlemeci İbrahim Tığ başkanlığında yapılan toplantıya, halk oyunları eğitmeni Elvan Parmak, Şafak Zehra Ocakçıoğlu, Dilek Bozkurt ve Nurcan Sarı katıldı.
    Toplantıda, köylerden daha önce toplanan Devrek’e özgü folklorik kılık kıyafetler, üzerinde çalışıldı. Devrek’in kültürel, sosyal yaşamını yansıtan ve folklorik özelliklerini bünyesinde barındıran, Bal Dudu, Ay Lili, Tombulacık Halime, Dambaşı, Osman Agam, Taze de Yaprak Dolması, Dut Yedim Duttu Beni, Acı Almanın Dilimi, Alıvede Beni ve Bir Kız Sevdim Devrek’ten adlı türküler halk oyunları için belirlendi.
     Tamamen Devrek Belediyesi bünyesinde kurulacak halk oyunları ekibinin yöresel kıyafetleri olarak da, para pul süslemeli fes, beyaz poğ, Devrek’te dokunan keten gömlek, ince kırmızı tonlu kuşak, al don (dimi), naylon lastik ayakkabı ve ayağa işlemeli çorap giyilmesi benimsendi.
     Devrek kültürünü, gelenek ve göreneklerini yaşatmak amacında olduklarını belirten Başkanı Çetin Bozkurt, “Sosyal belediyecilik anlayışıyla Devrek kültürüne ve geleneklerine sahip çıkmayı amaçladığımız bu projemizi de hayata geçireceğiz. Bu amaçla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halk Oyunları Ekibimize hem ilçemizde hem de ilçemizi çeşitli platformlarda temsil etme fırsatı tanımış olacağız. Böylece ilçemizde düzenlenecek olan milli bayramlarda ve çeşitli etkinliklerde Devrek’in halk oyunlarını oynamaktan büyük bir mutluluk duyacağız” dedi. 
     Başkan Bozkurt, oluşturulacak ekip için de ilerleyen süreçte duyurular yapılacağını da kaydetti.

5e3daf5b-8489-44ce-9fcc-95fee3cc359f

88cb4e96-6178-49ee-b235-bf7a709e3f5a

Karadeniz kıyısında tek antik kent Zonguldak’ta... Karadeniz kıyısında tek antik kent Zonguldak’ta...

42777778-14fb-4f66-a76d-679c422a20b4