Başkent Elektrik Dağıtım AŞ’nin (Başkent EDAŞ) elektrik dağıtım sorumluluk alanında yer alan Bartın, Karabük, Kastamonu ve Zonguldak için hafta sonu kuvvetli fırtına ve bazı bölgelerde kar yağışı uyarısı yapılmasıyla teyakkuza geçirdiği saha ekipleri ve afete karşı bölgeye gelen destek ekipleri, fırtınanın Zonguldak ve Bartın yoğunluklu etkili olmasıyla sahadaki enerji mücadelesine başladı.

Bu iki ilde saat 17.00’den itibaren etkisini gösteren kuvvetli fırtına nedeniyle, havai hatlardaki iletkenlerin birbirine temasından kaynaklanabilecek çeşitli güvenlik risklerine karşı Başkent EDAŞ ekipleri, kontrollü elektrik kesintileri gerçekleştirdi.

EnerjiSa’dan ZGC'ye üst düzey ziyaret... EnerjiSa’dan ZGC'ye üst düzey ziyaret...

Şirketin kritik noktalarda afete karşı hazır bulunan saha ekipleri ise fırtınanın hafiflediği birçok noktaya yeniden enerji sağladı.Yer yer kuvvetini artıran fırtına nedeniyle bu işlemler, farklı noktalarda tekrarlanırken, Başkent EDAŞ ekipleri kesintisiz enerji için birçok bölgedeki mücadelesini gece boyunca sürdürüyor.

-      Çatı uçması ve ağaç yıkılmaları hatlara zarar verdi

Zonguldak ve Bartın’da saatteki hızı 100 kilometreye kadar ulaşan fırtına nedeniyle il ve ilçe merkezleriyle kırsaldaki birçok noktada çatı uçması, ağaç devrilmesi ve ağaç dalı kırılmaları yaşandı.

Uçan çatı ve ağaç dallarının havai hatlara zarar vermesi, ağaçların ise devrilerek iletkenleri koparması üzerine Başkent EDAŞ’ın saha ekipleri ve meteoroloji tahminleri uyarınca bölgede hazır bekleyen afet destek ekipleri, hatların üstündeki çatı parçaları ve ağaçları kaldırma çalışmalarına başladı.

Hatlarda bu nedenle oluşan iletken kopması, direk yıkılması gibi fiziki arızaları gidermek üzere onarım ekipleri devreye girerken, Başkent EDAŞ yüksek kesimlerde etkili olan yoğun kar yağışına karşı da takibini ve ihtiyaç duyulan noktalardaki onarım çalışmalarını sürdürüyor.

Başkent EDAŞ, gece yarısına kadar etkili olması beklenen fırtına nedeniyle kontrollü kesinti, yeniden enerjilendirme, hat üzerine devrilen cisimlerin temizlenmesi ve fiziki arızaların giderilmesiyle yürüttüğü kesintisiz enerji mücadelesine, bölgede son zamanlarda giderek sıklaşan tüm afetlerde olduğu gibi devam edecek.

Yıllardır sürdürdüğü yatırım ve bakım çalışmaları ve güçlü saha çalışanı kadrosuyla afetlerde çok daha uzun sürebilecek kesintileri mümkün olan en kısa sürede gidermek için var gücüyle çalışan Başkent EDAŞ, ilgili tüm kamu kurumlarıyla koordinasyon içerisindeki çalışmalarını aralıksız yürütüyor.

2a7dab0a-48ef-4d10-ae52-782ea3ee7235

dfc6db70-041b-4e20-8e89-60cbd0ad718c

2178ab1a-b9dd-4a18-9f51-d6582157bdff

Editör: Abdullah KARABACAK