Büyük Birlik Partisi (BBP) Zonguldak İl Başkanı Nihat Şen, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.  Şen, "Başta şehit ve gazilerin anneleri ve eşleri olmak üzere başımızın tacı ve yarınlarımızın mimarı kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, kucak dolusu sağlık ve mutluluklar diliyorum. Ayrıca baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden kadınlarımızı saygı ve sevgiyle anıyorum." ifadesini kullandı.

Gonca ve Alan dönemindeki hizmetleri anlattı Gonca ve Alan dönemindeki hizmetleri anlattı

Şen'in açıklaması şöyle:

"Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın başlangıcı, 8 Mart 1857 yılında Amerika'nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapması olarak kabul edilmektedir.

Bu grevler sırasında çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermiş, bu olaylardan 52 yıl sonra (1910), Danimarka'nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin’in önerisiyle, 1857’de başlayan, kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl 'Kadın Günü' olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 'Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın' dediği gibi modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmış olan kadınlarımızın toplumda kültürel, ekonomik ve siyasal hayatta hak ettikleri yeri almalarını kalben yürekten temenni ediyorum, Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.

Başta şehit ve gazilerin anneleri ve eşleri olmak üzere başımızın tacı ve yarınlarımızın mimarı kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, kucak dolusu sağlık ve mutluluklar diliyorum. Ayrıca baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden kadınlarımızı saygı ve sevgiyle anıyorum."