BATIKARADENİZ’DEKİ SEL FELAKETİ... 
BAŞKENT EDAŞ’TAN SELDE GÜVENLİ ELEKTRİK MÜCADELESİ...

1000’İN ÜZERİNDE ÇALIŞAN VE 400’Ü AŞAN ARAÇ SAYISIYLA TEYAKKUZDA

Başkent EDAŞ’ın, Batı Karadeniz’deki sel süresince emniyet amaçlı kesintiler gerçekleştiren elektrik dağıtım ekiplerinin, selin etkisini yitirmesi ve arızaların onarılmasıyla bölgeye yeniden enerji sağladığı bildirildi.

Başkandan madencilere bayram müjdesi! Başkandan madencilere bayram müjdesi!

Başkent EDAŞ’ın, yazılı basın açıklamasında, şunlar kaydedildi:
‘’Başkent EDAŞ, Zonguldak, Bartın ile Kastamonu’nun sahil ilçelerinde hafta sonu etkisini gösteren selde oluşabilecek çarpılmaları engellemek ve heyelandan zarar gören şebeke unsurlarının onarılması için yoğun mücadele verdi.
Son yıllarda Batı Karadeniz’de sıklaşan, yoğun kar ve yağmur gibi durumların oluşturduğu afet koşullarına karşı geliştirdiği planlar çerçevesinde hazırlıklarını sürdüren Başkent EDAŞ, meteorolojinin sel tahminleri üzerine ekiplerini teyakkuza geçirdi.

‘TEDBİR AMAÇLI ENERJİ KESİNTİLERİNE GİDİLDİ’

Ekipler, selin etkilerini göstermeye başladığı Cumartesi günü, yükselen suların çarpılma tehlikesi oluşturduğu bölgelerde can ve mal güvenliğini korumak için tedbir amaçlı enerji kesintilerine gitti.

‘1000’İN ÜZERİNDE ÇALIŞAN VE 400’Ü AŞAN ARAÇLA SAHADAYIZ’
 
Afet planları çerçevesince, diğer illerden gelen ekiplerle birlikte saha çalışanı sayısı kısa sürede 1000’i, araç sayısı ise 400’ü geçerken, ulusal iletim hatlarında yaşanan kesintilerle, selin elektrik arzı üzerindeki etkisi artış gösterdi.
Bu süreçte selin çekildiği bölgelerde trafo binalarına giren su, moloz ve mili temizleyen Başkent EDAŞ ekipleri, kayan veya yıkılan direkleri yenileyip iletken kopuklarını onardı. Ekipler, binaların girişlerinde zarar gören sayaçların temizlenmesi ve arızalıların hızlıca değiştirilmesi sürecini başlattı.

‘İHA’LARI KULLANDIK’

Başkent EDAŞ, Batı Karadeniz’in insan eliyle ulaşılması güç, sık ormanlı yüksek kesimlerinde ise uzun süredir sahada faydalandığı İHA’ları (İnsansız Hava Aracı) kullanarak, arıza tespiti yapma faaliyetlerini teknolojinin imkânlarıyla sürdürdü.

‘KEPÇELER VE VİNÇLERLE YOLLAR AÇILDI, JENERATÖRLER DEVREYE ALINDI’

Trafoların güzergâhında heyelandan kapanan bazı yolları kepçelerle açan Başkent EDAŞ ekipleri, hatların üzerine devrilen ağaçları ve selde hasar gören direkleri kaldırmak için vinçleri kullandı.
Kamu kurumları ile koordinasyon halinde çalışan şirket, su tahliyesi için kullanılacak ve şebekeyi besleyecek pompalara jeneratörlerle enerji sağladı.

‘BÖLGEYE YENİDEN ENERJİ VERİLMEYE BAŞLANDI’

Yağış, Pazartesi sabah erken saatlerinden itibaren etkisini yitirirken gün içinde de sel kademeli şekilde azaldı. Ulusal iletim hatlarındaki enerji kesintilerinin de giderilmesiyle Başkent EDAŞ ekipleri, güvenli noktalardan başlayarak bölgeye yeniden enerji vermeye başladı.
Başkent EDAŞ ekiplerinin çalışmaları, Pazartesi öğleden sonra enerjisiz trafo sayısını büyük oranda azaltırken, gece de sürdürülen yoğun çalışmalarla Salı sabahı enerjisiz trafo sayısı sıfırlandı.’’

HABER: ORHAN AKYÜZ

IMG-20230711-WA0011

IMG-20230711-WA0008

IMG-20230711-WA0012

Editör: Abdullah KARABACAK