Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4'lük deprem tüm Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Deprem Hatay, Gaziantep, Malatya, Adana, Kilis, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adıyaman'ı çok şiddetli etkiledi. En büyüğü 6.6 olan 42 artçı deprem yaşandı. Yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ederken AFAD ölü ve yaralı sayısını duyurdu. Saat 06.30 itibarıyla 7 ilde 76 ölü, 440 yaralı var.

Uzmanlar, hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi, telefonların meşgul edilmemesi, deprem bölgesin yolların açık bırakılması ve bilgi kirliliğine karşı resmi kurumların açıklamalarının dikkate alınmasını istedi. 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de 7,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem, yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Çok sayıda ilden de hissedilen depremin 30 saniyeden fazla sürdüğü öğrenildi.

Depremin ardından en büyüğü 6.6 büyüklüğünde olmak üzere an itibarıyla 42 artçı deprem meydana geldi.

Kahramanmaraş'ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay'da da hissedilen deprem nedeniyle bazı vatandaşlar binalardan çıkarak dışarıda bekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da deprem sonrası ilk açıklama gelirken, acı tabloyu AFAD duyurdu. Yıkılan binalarda ise arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İşte Türkiye'yi ayağa kaldıran depreme ilişkin tüm detaylar:

Meteoroloji'den 45 il için sarı uyarı! Çok kuvvetli olacak Meteoroloji'den 45 il için sarı uyarı! Çok kuvvetli olacak

DEPREM BÖLGESİNE GAZ AKIŞI DURDURULDU

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'den (BOTAŞ) yapılan açıklamada, ham petrol boru hatlarında yapılan kontroller sonucu herhangi bir hasar tespit edilmediği kaydedildi.

DEPREM SURİYE'DE DE HİSSEDİLDİ

7.4 büyüklüğündeki deprem, Suriye'de de güçlü bir şekilde hissedildi. Deprem nedeniyle Suriye'nin Halep iline bağlı El-Bab ilçesindeki bazı binalar ve park halindeki araçlar hasar gördü. Suriye'de ilk belirlemelere göre depremde en az 100 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

10 İLDE 76 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 440 KİŞİ YARALANDI

AFAD, merkezi Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki depremde saat 06.30 itibarıyla 10 ilde 76 kişinin yaşamını yitirdiğini, 440 kişinin yaralandığını açıkladı.

'HASARLI BİNALARDAN UZAK DURUN'

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar'dan açıklama geldi. Tatar yaptığı açıklamada "Malatya'dan Hatay'a uzanan geniş bir hat boyunca bir kırılma meydana geldi. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmaları büyük önem taşıyor. Çok sayıda hasarlı bina var. Can kayıplarımız var" dedi.

NAKLİYE UÇAKLARI GÖREVE HAZIR

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "TSK İnsani Yardım Tugayı unsurları ile AFAD'ın talepleri kapsamında nakliye uçakları göreve hazırdır. Taleplerin karşılanması için koordinasyona başlanmıştır." denildi.

DEPREM 10 İLDE ETKİLİ OLDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı son açıklamada "Deprem 10 şehirde etkili oldu, hayatını kaybeden vatandaşlarımız var!" dedi.

DEPREM SONRASI YIKIM OLAN İLLER

Depremin ardından Kahramanmaraş, Hatay ,Gaziantep, Malatya, Adana, Mersin, Kilis, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye ve Adıyaman'da yıkım yaşandığı öğrenildi.