Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaneden randevu alıp gitmeyenlere kötü haberi verdi. Devlet hastanelerinden aldığı randevulara gitmeyenlere karşı uyarılar yapan Bakan Koca, "Hastalardan randevularından bir gün önce onay alınacak. Onay verdiği halde randevusuna gitmeyenler aynı branşta hiçbir sağlık kurumuna 15 gün boyunca müracaat edemeyecek" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastane randevu sorununu çözmek için alınacak olan yeni tedbirler alınacağını açıkladı.

Bakan Koca, "Randevu alıp onay verdiği halde gelmeyenler için aynı branşta hiçbir hekime ve sağlık tesisine müracaat edilemeyecek. Aynı klinikten mükerrer randevu alınamayacak. Yakında devreye girecek yöntemle iki randevusunu aldığı halde ikinci kez randevusuna gelmeyenlerin randevu almasını 15 günlük zaman dilimi için bütün branşlara randevuya kapalı hale getireceğiz. Uygulama ilerledikçe ilave tedbirler almaya da devam edeceğiz" dedi.

Devlet hastaneleri randevularına 'onay' uygulaması getirileceğini belirten Bakan Koca'nın öne çıkan açıklamaları şöyle;

"25 milyon tekil vatandaş, 81 milyon randevusunu son dakikalarda iptal etmiştir. Bu boşluklara yeni randevu veremediğimiz için 17 milyon randevu kapasitesi atıl kalıyor. Atıl kapasiteyi kullanabilmek için 'randevuma geleceğim' onayı alacağız. Randevu sahipleri randevudan önceki gün 23.59’a kadar onay verecek. Onaylanmamış randevular için yerine, bir başkasına randevu vereceğiz."

'ONAYLAYIP GİTMEYEN 15 GÜN HİÇBİR BRANŞTA RANDEVU ALAMAYACAK'

Koca, "Yakında devreye girecek yöntemle ikinci kez randevusuna gelmeyenler 15 günlük zaman dilimi için tüm branşlardan randevu alamayacak. Buradan başlıyoruz, uygulama ilerledikçe ilave tedbirler almaya da devam edeceğiz" dedi.

YERLİ İNSÜLİN SENSÖRÜ YOLDA

Bakan Koca, yerli insülin sensörü üretiminde önemli yol katedildiğini de söyledi.

Rektör Özölçer duyurdu: "Zonguldak'a hayırlı olsun" Rektör Özölçer duyurdu: "Zonguldak'a hayırlı olsun"

Koca, "Diyabetli bütün vatandaşlarımıza sensörü ücretsiz vermek istiyoruz. Sensörü yerlileştirmeye başladık, seri üretim hazırlığı yapılıyor. Yasal izin ve belgelerini de aldıktan sonra, önümüzdeki 6-7 hafta içerisinde klinikte kullanımına başlamak istiyoruz. Geliştirdiğimiz sensör, değer bazında yüzde 90 yerli olacak." diye konuştu.