Düzce'de meydana gelen 5,9'luk deprem sonrası paniğe kapılan bazı vatandaşlar evden atladı. Zeminden 6.81 kilometre derinlikte meydana gelen Düzce merkezli deprem İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, Zonguldak, Bartın ve İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi. Düzce'de artçılar devam ederken kalp krizi geçiren 2 kişi hayatını kaybetti, 5 ilde toplam 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

Dört ilde ise eğitime bir gün ara verildi. Bakan Koca, yaralılar hakkında, "Düzce’de 1’i ağır 32, İstanbul’da 1, Bolu’da 1, Zonguldak’ta 1 kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre yaralı sayısı 35’tir. Sağlık kurumlarımızdaki yaralıların tedavileri devam ediyor" dedi.

İstanbul’un merkezinde de şiddetli biçimde hissedilen, saniyelerce süren bir deprem meydana geldi. Paniğe neden olan depreme ilişkin Kandilli Rasathanesi ve AFAD'dan art arda açıklamalar yapıldı.

DEPREMİN ŞİDDETİ GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTIGALERİNİN DEVAMI

Düzce'de meydana gelen 5.9'luk depremin şiddeti ile bazı binalarda hasar oluştu. Gece saat 04:08'de meydana gelen depremin şiddeti gün ağarınca ortaya çıktı. Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Çay Mahallesi'ndeki bazı evlerde hasar meydana geldi. Düzce'de meydana gelen 5,9'luk deprem sonrası paniğe kapılan bazı vatandaşlar evlerinden atladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da toplam 35 yaralının olduğunu 1 kişinin durumun yüksekten atlama nedeniyle ağır olduğunu söyledi.

YARALI SAYISI 50'YE ÇIKTI

AFAD: Depremin ardından 109 artçı yaşandı. 50 yaralı var. 678 personel, 146 araç bölgede görev yapıyor. Beslenme ve psikososyal destek hizmetleri devam ediyor.

SOYLU'DAN DEPREM BÖLGESİNDE AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Düzce'nin Gölyaka ilçesinde, saat 04.08'de gerçekleşen 5.9 büyüklüğünde #deprem'in ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır. Ekiplerimizin saha taraması devam etmektedir" bilgisini paylaştı.

8 BİN BİNADA HASAR TESPİT

İçişleri Bakanı Soylu: "8 bin konutta özellikle Gölyaka’da hasar tespit çalışması yapılacak."

Daha sonra deprem bölgesine geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, incelemelerde bulundu:

Keneye bir kurban daha... Keneye bir kurban daha...

"Ağır hasarlı bina ihbarı gelmedi. Artçı sarsıntılar devam ediyor. 70'den fazla deprem meydana geldi. Az hasarlı ve orta hasarlı binalarda durmamak gerekiyor. Depremin ardından sayın Cumhurbaşkanımıza sürekli bilgi veriyoruz. Düzce'de bir elektrik kesintisi var. Bunların önemli bir bölümü kontrollü kesintiler. Mahalle mahalle, yavaş yavaş kontrollü bir şekilde veriliyor."

SAĞLIK BAKANI KOCA: YARALI SAYISI 35'E YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Düzce'de 22 yaralımız var, 1'inin durumu yüksekten atlama sebebiyle ağır. Şehre gerekli ambulans ve UMKE timi görevlendirmeleri yapılmıştır" açıklamasını yaptı.

Bakan Koca daha sonra yaptığı açıklamada, "YENİ BİLGİLER: Düzce Gölyaka merkezli, birçok ilimizde hissedilen 5,9 büyüklüğündeki depremde; Düzce’de 1’i ağır 32, İstanbul’da 1, Bolu’da 1, Zonguldak’ta 1 kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre yaralı sayısı 35’tir. Sağlık kurumlarımızdaki yaralıların tedavileri devam ediyor" dedi.

DÜZCE'DE BAZI BİNALARDA ÇATLAKLAR OLUŞTU

Depremin merkez üssü Düzce'de bazı binalarda ve merdivenlerde çatlaklar oluştuğu öğrenildi. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler, depremin büyüklüğünü gözler önüne serdi. Depremden etkilenen bir markette ise reyonlarında bulunan malzemeler yerlere saçıldı.

Editör: Abdullah KARABACAK