Yeni yılla birlikte bir çok ürün ve hizmet zamlandı. Zonguldak’ta, 2024 yılına girildiğinde vatandaşların ayakkabılarını boyatmaları da sağanak zamlardan nasibini aldı. 

Kent merkezindeki Gazi Boya Bakım Salonu iş yerinde ayakkabı boyacılığını 18 yıldır yaptığını bildiren engelli 56 yaşındaki Erol Arat, 6 aylıkken yüksek ateş sonucu çocuk felci geçirdiğini ve hayata ayakkabı boyacılığı yaparak adım attığını söyledi.

ZAMLI AYAKKABI BOYAMA ÜCRETİ 25 LİRA-150 LİRA ARASINDA

Tedarik ettiği ürünlerine fahiş fiyat artışı uygulandığından kendisinin de verdiği hizmete mecburen yeni yılda zam yansıtmak zorunda kaldığını, bundan dolayı ayakkabı boyama ücretini en ucuzunu 20 liradan 25 liraya, en pahalısını da (ayakkabı renk değiştirme, spor ayakkabı boyama ve bakım temizliği vb.) 100 liradan 150 liraya yükselttiğini anlatan Arat, şöyle konuştu:
‘’Ayakkabı boyama fiyat tarifemiz 25 lira ile 150 lira arasında değişmektedir. Zam yapmayı istemezdim, ancak tedarik ettiğimiz ürünlere fahiş oranlarda yansıtılan zamlardan dolayı istemeye istemeye hizmetimizde fiyat artışına gittik. 
Bu arada deri mont da boyamaktayım. 
Diğer yandan da hayat pahalılığından yeni ayakkabı alamadıklarını öğrendiğimiz çok sayıda vatandaş, tercihlerini ayakkabılarını boyatmaktan yana kullandıklarını söylüyorlar. İnsanların geçim sıkıntısından belleri bükülmüş durumda, Allah herkesin yardımcısı olsun.’’

ER VE ERBAŞLARA ÜCRETSİZ

Ayakkabı boyacısı Arat, er ve erbaşların ayakkabılarını uzun yıllardır ücretsiz boyadığından, Genelkurmay Başkanlığı’ndan teşekkür telefonu aldığına dikkati çekerek, ‘’Engelli olduğumdan dolayı askerlik yapamadım. İçimde sürekli yer eden askerlik sevdası vardı, bunu da er ve erbaşların ayakkabılarını boyayarak dindirmeye çalışıyorum. Er ve erbaşların ayakkabılarını hayatımın sonuna dek ücretsiz boyayacağım. İş yerime de ‘er ve erbaşların ayakkabıları ücretsiz boyanır’ şeklinde yazı yazdım’’ dedi.

İŞ YERİNDEKİ ANLAMLI MESAJLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Ayakkabı boyacısı Erol Arat’ın iş yerinin içine ve dış kısmına, ‘’Yalnız Elleriyle Çalışan İnsan İşçidir. 
Elleri ve Kafasıyla Birlikte Çalışan İnsan Ustadır.
Elleri, Kafası ve Kalbiyle Birlikte Çalışan İnsan Zanaatkardır’’ ile ‘’Er ve Erbaşların Ayakkabıları Ücretsiz Boyanır’’ yazıları dikkat çekiyor.

HABER-FOTOĞRAFLAR: ORHAN AKYÜZ

IMG-20240103-WA0000

Madenci kentinden yurt dışına pijama üretimi Madenci kentinden yurt dışına pijama üretimi

IMG-20240103-WA0002

Editör: Abdullah KARABACAK