Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, facianın meydana geldiği Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden sahasında inceleme yaptı.

14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 42 maden işçisi arkadaşımızı kaybettiğimiz grizu faciasını araştırmak üzere kurulan, TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu üyeleri inceleme yapmak üzere 3 Ocak 2023 tarihinde patlamanın meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden sahasına geldi. Ak Parti Milletvekili Taner Yıldız başkanlığında çeşitli illerin ve partilerin milletvekillerinden oluşan 19 komisyon üyesini ocak önünde TTK Genel Müdür Yardımcısı Fazlı Uncu, Amasra Müessese Müdürü Ümit Değirmenci, kurum mühendis ve müdürleri, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Amasra Şube Başkanı Ümit Çınar ve şube yöneticileri karşıladı.

Başkan adayından ZGC’ye üst düzey ziyaret... Başkan adayından ZGC’ye üst düzey ziyaret...

Komisyon üyeleri ilk olarak ocak önünde bekleyen maden işçilerine geçmiş olsun dileğinde bulunarak komisyonun çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Komisyon Başkanı Taner Yıldız, 25 Ocak’ta komisyon raporunu TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını ifade etti. Yıldız, komisyon çalışmasının maden kazalarının önlenmesine katkı sunacağını inandıklarını ifade ederek, "Allah bir daha böyle kazalar göstermesin, bizim burada gerek kanun, gerekse mevzuat bazında yapacağımız tespitlerin bundan sonraki maden kazalarının önlenmesine katkı koyacağına inanıyoruz. Gerek taş kömürlerinin gerekse linyitlerin müstakil bir çalışmayla birlikte değerli madenlerden ayrı bir yanı vardır, malum metan gazıyla olan münasebetleri çok daha farklı incelenmesi gerekiyor. Bunlarla ilgili tedbirlerin çok daha farklı şekilde alınması gerekiyor. Bununla ilgili bir kurumsal hafıza var, şimdiye kadar önemli bir birikim var. Bunların doğru işletmelerle birleştirilip inşallah bu kazaların önüne geçmeyle ilgili hem niyetimizi hem gayretimizi kanun ve mevzuat çalışmalarımızı tamamlanmış olacağız.” dedi.

GENEL BAŞKAN YEŞİL, YILDIZ İLE GÖRÜŞTÜ

Taner Yıldız ve komisyon üyeleri, açıklamanın ardından TTK Amasra Müessese Müdürlüğü'nde ana aspiratör tesisleri, merkezi gaz izleme servisi, patlayıcı madde deposu, tahlisiye istasyonu, elektrik atölyelerinde incelemelerde bulundu. GMİS Genel Başkanı Yeşil, saha gezisinde Yıldız ile görüşerek kazanın oluş sebebi, nedenleri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Yeşil, maden işçilerinin taleplerini de komisyon üyelerine anlattı.

Komisyon üyeleri, yarın Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında incelemelerde bulunacak.