Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, ulusal ve yerel medya temsilcileri ile bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Fevkani Köprüsünün yıkımı ve Ankara Köprüsünün yanına yapılacak olan yeni köprü, TOKİ projeleri, sahil projesi, basına yansıyan Zabıta olayı, su zammı ve lavuar alanı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cami cemaati Başkan Erdem’e seslendi... Cami cemaati Başkan Erdem’e seslendi...

Milletvekili olma gibi bir derdinin olmadığını ve Zonguldak’ta başlayan projeleri tamamlamak adına bir dönem daha belediye başkanı olmak istediğini ifade eden Dr. Ömer Selim Alan, Kasım ayı meclisinde su zammının da kaçınılmaz olduğunu söyledi.

FEVKANİ KÖPRÜNÜN YIKIM TARİHİNİ AÇIKLADI

Başkan Alan şu açıklamalarda bulundu, “Yasa olarak oradaki esnafa süre vermiştik. Eylül 15 itibariyle süre doldu. Malum bir köprü yapmamız gerekiyor. 2-2,5 ay içinde yeni bir köprü yapacağız. Köprü yapılmadan da bunu yapma imkânımız yok. Yeni yapılacak köprünün inşasından sonra köprünün yıkılması planlanacak. Ankara Köprüsünün yanındaki yeni köprü yapıldıktan sonra Fevkani Köprünün yıkımına başlanacak. Oradaki esnaf Cumartesi akşamı tamamen çıkıyor. Pazar günü de yıkım başlanacak. Köprü altı esnaflarından da 20 kişi Elmaspark’ta mesken edinme bağlamında ön başvuru yaptılar. Riskli yapı olan Fevkani Köprüsü ile ilgili de bu köprüyü sanki ben yıkıyormuşum gibi algı çıkartmaya çalışıyorlar. Buradan siyaseten nemalanmaları çok zor. Vatandaş bu köprünün riskli ve eski olduğunu biliyor. Vatandaşımız her şeyi çok net ve açık şekilde görmektedir. Köprü altı esnafımızın hepsini tanıyorum.

SAHİL PROJESİNİN BELEDİYEYE DEVRİNİ BEKLİYORUZ

Sahil projesini biz bakanlığa devrettik. Şimdi de onlar gerekli incelemeleri yaptıktan sonra sahil projesini belediye bünyesine katacaklar. Biz de bu bağlamda çalışmaları takip ediyoruz. Orası çevre düzenlemesi anlamında da çok güzel bir proje oldu. Hayrullah Tıfıl abimizin ismini yaşatacağımız çocuk parkı da olacak. Zonguldak halkının nefes alacağı çok güzel bir proje oldu.  Zonguldak yazımızı da oraya koyduk. Vatandaşlarımızın orada hatıra fotoğrafı çektirip sosyal medyalarda paylaşmaları da bizi mutlu ediyor. Oradaki dükkanlar orada ekmek yiyen eski esnaflara verilecek. Orada daha önce ticaret yapmamış başka biri ticaret yapmayacak.

ZABITA OLAYINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI

Zabıta olayını da biz basından öğrendik. Bizde savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Biz bu olayın araştırılmasını istedik. Adli süreç nasıl yürür yada bu işin arkasında kimler var. Belediyeyi zan altında bırakılıyor. 2019 Eylül ayında girdiğini öğrendiğimiz bu Zabıta olayının aydınlatılmasını bizde istiyoruz.

BİZİM ZAMANIMIZDA BELEDİYE TOPLAM 123 PERSONEL ALINDI

Biz görevi devraldığımızda 817 personelimiz vardı. Şimdi de 940 personelimiz var. Bakanlığa rica ettik. Bizim memura ihtiyacımız var dedik ve 20 memur ilk defa başladı. Yine dışarıda çalışmış ve kadrosuyla gelen 30’a yakın personel geldi. Yerel basında 20 yakınını belediye aldığımız yönünde iftira haberleri yapılıyor. Keşke, durumumuz olsa da ihtiyaç sahiplerini işe alabilsek. Alacağımız zamanda İşkur üzerinden TYP kapsamında eleman alıyoruz. O personelleri de temizlik bölümünde değerlendirmek istedik. Fakat, temizlik bölümünde çalışmak istemeyen bazı kişilerinde başlamadığını gördük. Biz, şeffafız ve gizli kapaklı iş yapmıyoruz. Diğer belediye başkanlarına soramadığınız soruları bize sorabiliyorsunuz. Buda bizim şeffaf olduğumuzu gösterir. 

LAVUAR ALANI BİZİM FLAŞ PROJEMİZDİR

Lavuar alanı projemiz bizim için birinci sıradaki projedir. Esnaflarımızın ve vatandaşımızın talebi noktasında belediye seçimlerinden önce bitecek şekilde Zonguldak halkının hizmetine sunacağımız bir proje tadilatı tasarlıyoruz. Proje şekillendiğinde de vatandaşımızla paylaşacağız.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TEK TEK TUTUYORUZ

Dünyanın en kolay işi eleştirmek ve dedikodu yapmak. Çünkü, bedava!.. Bu parayla olsa kimse eleştirmez ve dedikodu yapmaz! Belediye başkanlığı dışında dünyayı sarsan küresel bir pandemi ile de mücadele ettik. Zonguldak’ımızda yapılan ve konuşulan bazı çirkin dedikoduları artık ciddiye almıyorum. Ufak gibi gözüken ama vatandaşımızın takdirini toplayan birçok projeye imza attık.Sahil Projesi gibi Elmaspark gibi ve Lavuar alanı projesi gibi ciddi yatırımların olduğu başka dönem oldu mu? Biz, hükümetimizin desteğini vatandaşlarımıza yansıtacağız dedik. Bu söylediklerimizi de gerçekleştiriyoruz. Bu tür flaş projelerin finansmanına belediyemizin bütçesi yetmez. O yüzden hükümet desteği alıyoruz. Zonguldak’ın sorunlarını çözülmesine insan ömrü yetmez. O yüzden biz bu yola çıkarken 3 dönem buna talip olduk. Daha, ilk dönemizde dahi verdiğimiz sözlerin birçoğunu tutmamızın memnuniyetini yaşıyoruz. Siz, 10 sene bu şehri yöneteceksiniz ve bu şehre bir çivi bile çakmayacaksınız ama biz geleceğiz 3 yılda bu şehrin siluetini değiştirdik. Sen, hiç adım atma talepte bulunma sonra da çık deki, ‘Hükümet bizim dönemimizde Zonguldak’a hizmet etmedi desin!.. Ülkede senin gibi yüzlerce belediye var. Hepsi hükümete dosya sunuyor. Dosya verince olmuyor. Takip etme, hazırlık yapma ondan sonra çıkıp bizim zamanımızda bu şehre destek vermedi diyenlerin ne niyetle olduğu da ortadır. Benim Zonguldak ile ilgili hayallerim var. Valilik binası, Belediye binasının yıkılıp şehre katılması gibi hayallerim var.

MİLLETVEKİLİ OLMAYI DÜŞÜNMÜYORUM!..

Biz, belediye olarak 11 katır emekli ettik. Bugün gidin Mithatpaşa Mahallesine oraya hizmet etmeye çalışıyoruz. Hizmeti vermek zorundayız. Benden önceki belediye başkanları da bu anlamda zorlandılar. Çoğrafya kader ama yapmak zorundayız. Muhalefet konuşmak için konuşuyor. Onlara da merkez ilçe teşkilatımız gerekli cevabı vermiştir. Benim hayallerim var. Zonguldak’ta bir dönem daha belediye başkanı olmak istiyorum. Zonguldak’ta başlayan projeleri tamamlamak istiyorum. Milletvekilliğini düşünmüyorum. Bana göre belediye başkanlığı çok yüce bir görevdir. Bizim makam mevki derdimiz yok. Türkiye’nin en ucuz suyunu Zonguldak kullanıyor. Kasım ayı meclisinde su zammı kaçınılmaz görünüyor.”