Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı Armutçuk Müessesesi’nde 7 Mart 1983 tarihinde meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 103 maden işçisi facianın 40’ncı yılında dualarla anıldı.

Facianın meydana geldiği Armutçuk Müessesesi’nde 7 Mart 2023 tarihinde düzenlenen anma törenine Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Niyazi Uğur, Ereğli İlçe Jandarma Komutanı Ali Akca, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Ünlü, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, TTK Armutçuk Müessese Müdürü Faik Alp, Amelebirliği Başkanı Şenol Yücel, Zonguldak Maden Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit, Kurum yöneticileri, GMİS yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, madencilerin yakınları ve maden işçileri katıldı.
Anma töreninde, faciada yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende bir konuşma yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, madenciliğin dünyanın en riskli mesleklerinin başında geldiğini, bölge halkının 175 yıldır yerin yüzlerce metre altında kömür ürettiğini söyledi. Yaklaşık 5 bin maden şehidini unutmadıklarını ve unutmayacaklarını belirten Mutlu, maden şehitlerinin yakınlarının kamuda istihdam edilmesiyle ilgili düzenlemenin yürürlüğe girdiğini ifade ederek katkı ve destek verenlere teşekkür etti.

Türkiye’nin kömüre ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Mutlu; “Hem işçi sağlığı ve iş güvenliğinin tam anlamıyla sağlanabilmesi için, hem de TTK’nın üretimini artırarak ülkemiz ekonomisine daha çok katkı sağlayabilmesi için işçi açıklarının bir an önce giderilmesini, kurumun norm kadroyla çalışır duruma getirilmesini istiyoruz” dedi.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu şöyle konuştu;

“Madencilik dünyanın en ağır ve en riskli mesleklerinin başında geliyor. Biz bölge halkı olarak 175 yıldır yerin yüzlerce metre altında kömür üretiyoruz. Bu süreçte büyük acılar yaşadık. Yaklaşık 5 bin maden şehidimiz var.

Cumhuriyet tarihinde ilk: Yaşlı nüfus oranı çift haneyi gördü Cumhuriyet tarihinde ilk: Yaşlı nüfus oranı çift haneyi gördü

3 Mart 1992’de Kozlu’da 263 arkadaşımızı grizu faciasında kaybettik. 7 Mart 1983’te burada meydana gelen faciada 103 şehit verdik. 2014 yılında Soma’da 301 madenci şehit oldu. 14 Ekim 2022 tarihinde Amasra’da 42 arkadaşımızı grizu faciasında kaybettik. Maden şehitlerimizi hiçbir zaman unutmadık ve asla unutmayacağız. Tüm maden şehitlerimizi rahmet, sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Ruhları şad, mekanları Cennet olsun.

Bugün burada bizim acımızı paylaşan tüm dostlara teşekkür ediyoruz."

ARMUTÇUKANMA-2023-2

ARMUTÇUKANMA-2023-3

ARMUTÇUKANMA-2023-4

ARMUTÇUKANMA-2023-5