Validen sürücülere bayram uyarısı... Validen sürücülere bayram uyarısı...

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesi’nde 6 Şubat Depremleri’nde hayatını kaybeden için Kuran-ı Kerim okutuldu, dua edildi. 

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin ardından arama kurtarma çalışmaları için bölgeye giden maden işçileri, çalışma şekilleriyle Türk milletinin hafızasına kazınmıştı. 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) tarafından düzenlenen programa; TTK Üzülmez Müessese Müdürü Murat Köseoğlu, TTK Üzülmez İşletme Müdürü Müjdat Birol, Müessese Müdür Yardımcıları, Üretim Başmühendisi Melih Özer, GMİS Teşkilatlandırma ve Eğitim Genel Sekreteri Tayfun Demir, GMİS Üzülmez Şube. Başkanı Sefer Karakabak, GMİS Üzülmez Şube Başkanlarları, Kartiye ve Servis Mühendisleri, kartiye ve servis şefleri ile gündüz vardiyasında çalışan madenciler katıldı. Anma töreninde konuşan Başkan Tayfun Demir, “Geçtiğimiz yıl bu gün meydana gelen deprem faciasında 53 bin canımızı kaybettik. Facianın ardından hiç bir şeyi düşünmeden deprem bölgelerine hareket ettiniz. Oralarda canla başla mücadele ederek insanlara umut ışığı oldunuz. Çalışmalarınızla ülkemizin ve insanlığın takdirini aldınız. Kurumumuzun bölgedeki koordinasyonu ve bölgedeki müdürlerimizin çalışmaları bu başarıda en önemli rollerden birisiydi. Bu bağlamda kurumumuza ve bölgede görev alan müdürlerimize teşekkür ediyoruz. Madenci kardeşlerimizin her kanayan yaraya merhem olduğunu, her felakette bu milletin yardımına yetiştiğini bir kez daha gördük. Allah bizlere bu acıları bir daha yaşatmasın” ifadelerini kullandı. 
“TECRÜBELERİMİZİ DEPREM BÖLGESİNDE KURTARMA ÇALIŞMALARINDA KULLANDIK”
Bölgede kurtarma çalışmalarına katılan 5 yıllık maden işçisi Barış Ayyıldız, geçen bir yılın ardından yaşadıklarının dün gibi gözümün önünde olduğunu belirterek, “Depremin ardından bölgeye hareket ettik. Maden ocaklarındaki tecrübelerimizle bir çok insanımızın hayatını kurtardık. Allah bizlere bir daha böyle acılar, felaketler yaşatmasın” dedi. 
“YAŞANAN ACILAE DÜN GİBİ AKLIMIZDA”
Yaşanan acıları hala unutamadıklarını belirten maden işçisi Gökay Demir,“Depremin ardından bölgeye hareket ettik. Orada maden ocağında kullandığımız domuz damı, direkleme ve tahkimata alma gibi yöntemlerle kurtarma çalışmalarında yer aldık. Oradaki acıları unutamadık. İnsanlara canlı şekilde ulaşmak için mücadele ettik. Yaşanan acılar dün gibi aklımızda ve kalbimizde… Her yer dümdüz olmuş bir şehir. Şartların zor olduğunu biliyorduk. Ancak insanların umudu da bizlerdik. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu. 

Madencilere simit ve meyve suyu ikramı yapılırken işçiler yapılan duanın ardından çalışmak için maden ocağına indi.

Editör: Abdullah KARABACAK