TTK'nın Bartın Amasra maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden işçi sayısı 40'a yükseldi. Dün akşam 18.15 sıralarında meydana gelen patlamanın ardından yüzlerce ekip arama kurtarma çalışması başlatmış, bütün ülke ocaktaki işçilerin kurtulması için dua ile seferber olmuştu. Fakat günün aydınlanmasıyla acı bilanço netleşmeye başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 40 şehide ulaşıldığını açıkladı. 1 madenciyi arama çalışmalarının ise sürdüğünü kaydetti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olayın meydana geldiği maden ocağında, gazetecilerin sorusunu cevaplandırdı. Soylu, “26 şehidimizin açıklamasından sonra 14 şehidimize daha ulaştık. 40 şehidimize ulaşmış olduk” ifadesini kullandı. Bakan Soylu'nun açıklaması şöyle:

“Bu mesleği yapan tüm madencilerimizin hem gözleri kulakları hem tüm kalbi buradaydı. Ülkenin birçok yerinden bütün kurumlarımız hem bu konuya yetkin olan Enerji Bakanlığımız bütün kurumları, hem yardımcı ve destek için burada bulunan AFAD, UMKE, Kızılay’a kadar bütün kurumlarımız, ambulans uçaklarından tüm sağlık personeline kadar herkes seferber oldu. Arzu ederdik ki karşımızda hiçbir kaybımız olmadan, sizlere bu açıklamayı yapabilelim. Ancak bu saatten yapılan çalışmalarda hakikaten 350 metre yerin altında büyük bir seferberlik ve tüm arkadaşlar tarafından büyük bir çaba sarf edildi. Olay olduktan sonra kamuoyunu doğru bilgilendirmeye çalıştık.

Sabah saat 07.30 itibariyle gece yaptığımız 26 şehidimizin açıklamasından sonra 14 şehidimize daha ulaştık. Yani 40 şehidimize ulaşmış olduk. Yine orada bir kısımda yangın olmasına rağmen madencilerimiz, arkadaşlarını orada bırakmamak için büyük bir fedakârlık ortaya koydu. Hepsine minnettarız. 40 madencimizi, şehidimizi çıkarıp buradan hastanelere ulaştırdık. 11 yaralımız da hastanelerimizde, 6’sı İstanbul’da Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde, 5’inin 3’ü Bartın Devlet Hastanesinde, 2’si özel hastanede, 1’si taburcu oldu. 110 madencimizden 58 madencimizde kimisi kendi imkanlarıyla, büyük bir bölümü arama kurtarma sonucu kurtarılmış oldu. 1 madencimizle ilgili belirsizliğimiz var. Şu anda hem arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor."

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Patlama ile ilgili bilgiler veren Bakan Soylu hayatını kaybedenlerden 26 kişinin isimlerini açıkladı. İşte Bartın'daki maden kazasında vefat edenlerin isimleri:

1.     Ali Doğru

2.    Aziz Köse

3.    Berkay Pınarcıoğlu

4.    Emrah Kaval

5.    Enes Aydın

6.    Ercan Akdeniz

7.    Fikret Kansız

8.    Gökhan Mercan

9.    Murat Ergin

10. Rahman Özçelik

11. Ramazan Özer

12. Selçuk Ayvaz

13. Serkan Nakaş

14. Şuayip Okul

15. Yener Saygın

16. Mehmet Kara

17. Rasim Bulut

18. Sabri Akdere

19. Murat Öztan

20. Serhat Kahraman

21. Suat Demirkıran

Meteoroloji'den 45 il için sarı uyarı! Çok kuvvetli olacak Meteoroloji'den 45 il için sarı uyarı! Çok kuvvetli olacak

22. Yasin Çelik

23. Gürdal Serenli

24. Orhan Altun

25. Emrah Kaya

26. Rıdvan Acet