DEVREK YÖRESİNE AİT 7 TÜRKÜ DAHA TRT REPERTUVARINA KABUL Edildi... 

ROSAK Devrek Kültürünü ve Türkülerini Araştırma Kurulu’nun derlediği 7 türkü daha TRT Türk Halk Müziği Repertuar Kurulu’nca kabul edilerek TRT repertuarına girdi.

Gazeteci Tığ'dan imza ve söyleşi günü... Gazeteci Tığ'dan imza ve söyleşi günü...

    Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK), Devrek Kültürünü ve Türkülerini Araştırma Kurulu Başkanı Mustafa Uzundal 7 Devrek türküsünün daha TRT Türk Halk Müziği Repertuar Kurulu’nca kabul edilerek TRT repertuarına girdiğini, bildirdi.
   THM Daire Başkanı Gökhan Karakaya başkanlığında, Ferhat Erdem, Mustafa Acar, Sadi Pirkoca, Naci Düzel ve Sabahattin Gülümser’den oluşan TRT Türk Halk Müziği Repertuar Kurulu’nun toplandığını belirten Mustafa Uzundal, Devrek yöresinden derledikleri 7 türkünün daha kuruldan geçtiğini belirterek, “Böylece Devrek’e ait TRT Repertuvarında 13 türkünün yer aldığını söyledi.
TÜRKÜLER O YÖRENİN ZENGİNLİĞİDİR
    Uzundal açıklamasında şunları söyledi:
    “ROSAK Devrek Kültürünü ve Türkülerini Araştırma Kurulu üyeleri olarak Devrek yöresinden derlediğimiz, Gelen Atlı Candarma (Oğuzhan Köyü), Bir Daracık Pencere (Başlarkadı Köyü), Derelerde Taş mı Olur (Karadere), Bir Evler Yaptırdım (Hışır Kızı / Hışıroğlu Köyü), İstanbul Hocaları (Bakırcılar Köyü), Yüksek Minareden Attım Ben Bir Taş (Devrek Merkez) ve Zonguldak’ın Treni (Bakırcılar Köyü) adlı türkülerimiz TRT
TRT Türk Halk Müziği Repertuar Kurulu’nda kabul edilerek TRT repertuvarına girdi.”
    Daha önceki TRT THM Repertuvar Kurulu’ndan derledikleri 5 türkünün daha kabul edilerek repertuvara alındığını anlatan Başkan Mustafa Uzundal, “Bir toplumun yaşayan hafızası olmasından dolayı türküler, meydana geldiği yörenin en önemli tarihi ve sosyo-kültürel zenginliğidir” dedi.
DAHA ÖNCEDE 5 TÜRKÜ TRT REPERTUVAR KURULUNDAN GEÇMİŞTİ
     Uzundal, “Bilindiği gibi yine Devrek yöremizden derlediğimiz, Atım Var Ala Bula (Adatepe Köyü), Cici Çorabım Cici (Devrek merkez), Çam Dibinde Yatan Ayşem (Mekekler Köyü), Hastayım Ata Binemem (Güney) ve Evlerinin Önü Çınar (Güney) adlı türkülerimiz de TRT Repertuvar Kurulunda kabul edilmişti. Bir de ‘Kiraz Aldım Dikmeden / Tombulacık Halimem’ türkümüz var. Böylece Devrek’in TRT’de kayıtlı 13 türküsü yer almış oldu. Kurulda bekleyen 12 türkümüz daha var” diye konuşmasını sürdürdü.
     ROSAK Devrek Kültürünü ve Türkülerini Araştırma Kurulu’nun Devrek yöresinden toplam 63 türkü derlediğini ifade eden Başkan mustafa Uzundal, “Amacımız Devrek’imizin kültür ve türkülerinin gün yüzüne çıkartarak, kalıcılığını sağlamak ve gelecek nesillere aktarmaktı. Bunda da başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Son 9 yıl içinde Devrek’in 83 köyünden 62’sinde alan çalışması yaptık ve 60’in üzerinde türkümüzü günyüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”
TRT REPERTUVARINDA 17 ZONGULDAK TÜRKÜSÜ VAR
     TRT Repertuvarında hali hazırda resmi ve kayıtlı olarak Zonguldak’a ait 17 adet türkü olduğunu ifade eden ROSAK Devrek Kültürünü ve Türkülerini Araştırma Kurulu Başkanı Uzundal,”Karabük ve Bartın Zonguldak’tan ayrıldıktan sonra TRT Repertuvar Kurulu kayıtlarında Zonguldak’a ait 4 türkü vardı. Bizlerin derlediği türkülerle bu rakam 17’ye çıktı. Böylece, Devrek’in 13, Kdz. Ereğli’nin 2, Çaycuma ve Zonguldak’ın da 1’er olmak üzere Zonguldak’ın TRT Repertuvar kayıtlarında 17 türküsü olmuş oldu. İlerleyen süreçte bu rakam daha da artacak” diye konuştu.