Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan işçileri ilgilendiren, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında sürdürülecek olan 30’uncu Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine 7 Mart 2023 tarihinde Ankara’da yapılan ilk oturumla başlandı.

TTK 30'uncu Dönem TİS ilk oturumuna; TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Şerafettin Güler, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Sekreter Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk, Amasra, Merkez Servisleri Şubelerinin Şube Başkan ve Şube Sekreterleri, TÜHİS Toplu İş Sözleşmeleri Uzmanları, TTK TİS Komisyonu Üyeleri ile GMİS TİS Komisyonu Üyeleri katıldı.

Erken emeklilik düzenlemesinde detaylar belli oluyor: Ev kadınlarına emeklilik hakkı Erken emeklilik düzenlemesinde detaylar belli oluyor: Ev kadınlarına emeklilik hakkı

Toplantının açılışında konuşan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “29’uncu dönem toplu iş sözleşmemiz 31.12.2022 tarihi itibariyle bitti. İnşallah 30’uncu dönem toplu iş sözleşmemizi hep beraber bu masalarda uzlaşma içerisinde bitireceğiz. Toplu iş sözleşmesi dönemimiz hepimize hayırlı-uğurlu olsun. İnanıyorum ki işçi arkadaşlarımızın hem sosyal hem ekonomik haklarda iyileştirilmesi konusunda iyi sonuçlarla masadan kalkacağımıza inanıyoruz.  Tekrar camiamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ardından konuşan TTK Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, “30’uncu dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bugün kurumumuz açısından önemli bir gün. 1983 yılının bugününde Armutçuk’ta 103 maden şehidi vermiştik. Birkaç gün önce de Kozlu’daki kazayla ilgili yıldönümü yaşadık. Çok yakın zamanda da Amasra’da elim bir kaza yaşadık. Ülke genelinde de deprem felaketiyle sarsıldık. Tüm maden şehitlerimize, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerimizin de hayırlı bir şekilde sonuçlanacağını ümit ediyorum. Hepimize hayırlı olsun” dedi.

TÜHİS Genel Sekreter Yardımcısı Şerafettin Güler ise “Türkiye Taşkömürü Kurumundaki tüm arkadaşlarımız, 4-5 bin kişiyle beraber deprem bölgesinde canla başla çalıştılar. Ellerine, emeklerine sağlık. Bütün ülke olarak biz onlarla gurur duyuyoruz.

Keşke yaşamasıydık, bunları anlatmasaydık ama hadise olduktan sonra da gösterilen çabanın, gösterilen fedakarlığın, yapılan işin de hakkını teslim etmek lazım. Çünkü iltifat marifete tabidir. İltifat etmediğimiz marifet zayi olur gider demişler. Dolayısıyla sizin nezdinizde, sayın başkanın da üyeleri olmaları hasebiyle bu arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Deprem bölgesinde hakikaten çok güzel işler yaptılar.

30’uncu dönem demek ikiyle çarpsan 60 yıl eder. Yarım asırdan fazla toplu sözleşmeler imzalanmış birlikte. Bu güzel bir şey. Sosyal diyaloğun, bu masaların, birlikte bir iş başarmanın bir göstergesi. Bundan sonra da inşallah bu sözleşmemizi en güzel şekilde imzalayacağız” dedi.

TTK TİS 83 MADDEDEN OLUŞUYOR

Birinci oturumda idari düzenlemeleri içeren 1., 2., 3. ve 4.'üncü maddeler kabul edildi. TTK 30'uncu Dönem Toplu İş Sözleşmesi taslağı 83 asıl, 2 geçici ve 7 ek maddeden oluşuyor. İkinci oturum belirlenecek tarihte yine Ankara'da gerçekleştirilecek.

TTKTİS-1-2