(ÖZEL HABER)

AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, ‘’Zonguldak’ımızda 14 bin 500 civarındaki hak sahibine 2/B tapuları verilerek mülkiyet probleminin çözümüne katkı sağlanmıştır’’ dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen emeğin başkenti Kömür kent Zonguldak’ın Milletvekili Muammer Avcı, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde partisinin düzenlediği programlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği memleketi Zonguldak’ta, gazeteci Orhan Akyüz’ün, ‘’Zonguldak’ın il genelinde neredeyse ‘kanayan yara’ haline gelmiş olan Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan ve halk arasında 2/B arazisi diye bilinen taşınmazlarla ilgili umut verici gelişme var mı? şeklindeki sorusunu yanıtladı.

‘’HAK SAHİPLERİNE SATIŞI YAPILMAKTADIR’’

Milletvekili Avcı, şunları söyledi:
‘’İlimiz genelinde evveliyatı orman vasfında iken orman vasfını yitirdiği gerekçesiyle Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan ve halk arasında 2/B arazisi olarak bilinen taşınmazların satış işlemleri yapılmaktadır. 
Bu satışları düzenlemek üzere çıkarılan 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satış Hakkındaki Kanunun 6. maddesi uyarınca söz konusu Hazine taşınmazlarının Kadastro Müdürlüğü’nce belirlenen hak sahiplerine satışı olmaktadır.
Uzun yıllardır kullanılagelen bu taşınmazların işgalcileri ya da kullanıcıları tarafından mülk edinilememesi sebebiyle alım satıma konu edinilememekte, miras yoluyla intikal etmemekte, eskiyen ve çarpık kentleşmeye sebep olan yapıların ruhsatlı ve imara uygun şekilde yenilenememesi gibi olumsuzluklara sebebiyet vermekteydi. 
6292 sayılı kanunla beraber öncelikle Kadastro Müdürlükleri’nce kullanıcılar belirlenmekte olup belirlenen hak sahiplerinden başvurusu tamamlanan hak sahiplerine satış işlemleri titizlikle yapılmaktadır.’’

‘’14 BİN 500 CİVARINDAKİ HAK SAHİBİNE 2/B TAPULARI VERİLDİ’’

2/B arazileri satışının 2009’a kadar yasaklandığını, 2009’un ardından ise satışlarına yeniden onay verildiğini anımsatan Milletvekili Avcı, ‘’Bu kapsamda ilimiz genelinde yaklaşık 14 bin 500 civarındaki hak sahibine tapuları verilmiş ve halen hak sahipliği tespit edilerek satın alma başvuruları tamamlanan kişiler için satış ve tapu işlemleri devam etmektedir. Bu satışlar sayesinde bugüne kadar işgalci durumunda bulunan hak sahipleri tapu sahibi olma imkanına kavuşmuşlardır’’ diye konuştu.

‘’2/B TAPULARI MİRAS YOLUYLA İNTİKAL ETTİRİLEBİLMEKTEDİR, MÜLKİYET PROBLEMİNİN ÇÖZÜMÜNE KATKI SAĞLAMIŞTIR’’

Milletvekili Avcı, şöyle devam etti:
‘’Bu sayede taşınmazlar miras yoluyla intikal ettirilebilmektedir.
Ayrıca alım satıma konu edilebilmektedir.
Özellikle ruhsatsız ve çarpık yapılaşmanın giderilebilmesine imkan sağlamak adına ruhsat ve imara uygun tadilat ve yeni bina yapımına imkan sağlayacaktır.
Bununla beraber ilimiz genelinde binaların yenilenmesiyle birlikte hem inşaat ekonomisine hem de zamanla şehrin siluetinin değişimine fayda sağlayacaktır.
Sonuç itibariyle bugüne kadar 14 bin 500 civarındaki hak sahibine 2/B tapuları verilerek mülkiyet probleminin çözümüne katkı sağlamıştır.
Bundan sonrası için merkezdeki Milli Emlak Müdürlüğümüz ve ilçelerdeki Milli Emlak Şefliklerimiz bünyesinde yapılacak personel takviyesiyle birlikte 2/B satış servislerinin kurulmasına müteakiben hak sahiplerine satış işlemleri daha hızlı ve yoğun bir şekilde devam ettirilebilecek olup Zonguldak’ımızın yıllardır kanayan yarası mülkiyet problemi çözüme kavuşacaktır.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürümüz Sayın Hasan Öztürk nezdinde Özverili çalışmalarından dolayı Milli Emlak Müdürlüğümüzün yönetim kademesindekilerin yanı sıra diğer personelleri yürekten kutluyorum.’’

HABER: ORHAN AKYÜZ

Zonguldak’a geziciler neden gelmiyor! Zonguldak’a geziciler neden gelmiyor!

8C105Fec Dd71 4E06 A31A 665F967F36B7