Bugün - 5 Temmuz 2020 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
WEBTV
Sosyal Medya
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.zonguldakpress.com Logo
Zonguldak
İlçeler
Asayiş
Gündem
Siyaset
Dünya
Kültür-Sanat
Teknoloji
Spor
Sağlık
Diğer »
-
Zonguldak 24°°C
Haber Detayları

Dünya genelinde etkili olan Corona virüs salgını akıllara geçtiğimiz yıllarda da ortaya çıkan diğer salgın hastalıkları getiriyor. 1932 yılının arşivlerinden çıkanlar sizlerinde dikkatini cezbedecek...

Kültür-Sanat Haberi - 20 Haziran 2020 Cumartesi - 12:55
Dünya genelinde etkili olan Corona virüs salgını akıllara geçtiğimiz yıllarda da ortaya çıkan diğer salgın hastalıkları getiriyor. 1932 yılının arşivlerinden çıkanlar sizlerinde dikkatini cezbedecek...
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Bir gazete kupüründe ki haberde 1932 yılında Zonguldak`ta ki grip salgını deva ediyor deniliyor. Deva etmek; Türkçede unutulan kelimelerden biri, “hastalıkla mücadele” anlamına geliyor. Bugün tam kullanacağımız bir kelime. Zonguldak`ta ki önlemler kapsamında grip hastalığı yüzünden okullar ve kamu kuruluşları tatil edilmiş.

1932 yılında Türkiye çapında büyük bir grip salgını başlamış ve bir çok ilde okullar ve kamu kuruluşları tatil edilmiş. Özelikle Adana, Ankara, Denizli, Urfa, Trabzon VE ZONGULDAK`ta vaka sayıları çok fazla imiş. Ayrıca o yıl Grip Salgını nedeni ile tüm lig maçları da erteleniyor. 1932 yılında yine bir gazete kupüründe şu cümleler kurulmuş.

İstanbul Futbol Heyetinden; İstilai ve salgın bir surette hüküm süren grip hastalığı ve muhalefeti havaiye dolayısıyle ile 29 Ocak 1932 cuma günü icra edileceği ilan edilmiş olan lik (lig) maçları tehir edilmiştir.

1932, Son Posta Gazetesi: Eskişehir Müddeiumumisi Gripten Vefat Etti (Cumhuriyet Başsavcısı) Bir çok kentten ölüm haberleri akıyor. Bunlardan biri de Eskişehir'den geldi. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Haydar Bey, grip nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Mesela; 1932, Milliyet Gazetesi haberinde Grip, İstanbul dışında Konya, İzmir, Manisa, Adana VE ZONGULDAK`ta salgın halindedir. Adana'da gripten dolayı ölenlerin sayısı 208'i bulmuştur. Haberde görüldüğü gibi; bugün yaşanan covid-19 nedeni ile Adana`da 45 kişi vefat ederken o gün gripten 23 günde, 208 kişi hayatını kaybetmiş.

1932, Akşam Gazetesi: Grip salgınında süt ve yoğurt tüketiminin Türkiye`de VE ZONGULDAK`ta artığını yazıyor. Haberde; halkın gripten korunmak için takviye preparatlar yanında ,süt ve yoğurda yöneldiği aktarılıyor. O dönemde herkesin beklentisi havalar ısınınca grip salgınının zayıflayacağı yönünde iken "havanın düzelmesine rağmen şehirde salgın halinde hüküm süren grip ve nezle hala bütün şiddetle devam etmekte"diye yazılmış. İzmir`de 1932`de 20 Bin kişinin virüse yakalandığı haberleri o yıl ki gazetelere yansımış.

1932, Milliyet Gazetesi: SIHHİYE MÜDÜRÜ SALGIN İÇİN NE DİYOR? Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye'ye olumsuz etkileyen salgın hakkında her gün farklı haberler yayımlanır. Bir ara, bu salgının grip değil "nezlevi sarı humma" olduğu konuşulmaya başlanır.Sıhhiye Müdürü ise buna ilişkin soruyu şöyle yanıtlar: "Söylediğiniz gibi bir hastalık bilmiyorum. Grip her zaman griptir."

1932, Milliyet Gazetesi: Grip nedeniyle af, o yıllarda da gündeme gelmiş.Türkiye`de ki cezaevlerinde ki gibi Zonguldak ve Bartın ceza evlerinde de grip vakıalarının görülmesi üzerine yazar şunu soruyor: "Acaba mektepleri tatil ettikleri gibi tevkifhaneye de tatil edebilir miyiz?" 1932, Vakit Gazetesi Gribin yayılması üzerine okullar tatil edilmiştir. Haber, tatil sırasında da gençlerin sağlıklarını korumaları gerektiğine vurgu yapıyor. Tatil boyunca gençlerin "soğuktan kendilerini korumaları" ve "sıhhatlerine azami itinayı" göstermeleri" gerekmektedir.

1932, Son Posta Gazetesi: Gribin etkilediği illerden birisi de "kahve ve hamam gibi umumi yerler" de kapatılmıştır. 1932, Vakit Gazetesi Birleşik Krallık'ta korona virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı, şu anki rakamlara göre 578'e ulaştı. Bu hastalardan 500'den fazlası da geçtiğimiz hafta içinde hastalığa yenildi. Haberlere göre 1932'deki grip salgınında da bir hafta içinde 500 kişi yaşama veda etmiş.

Haberin Diğer Fotoğrafları
Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Dünya, genelinde, etkili, olan, Corona, virüs, salgını, akıllara, geçtiğimiz, yı,
Kaynak / EditörAdmin

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Kültür-Sanat Haberleri

Diğer Başlıklar

Ulusal Gazeteler
Arşiv Arama
Lig Tablosu
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
WEBTV
Sosyal Medya
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms